Wspomnienie

o Krzysztofie Kurku

 

13 maja 2008 r. nagle od nas odszedł Krzysztof Kurek, dr hab. inż., profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej, Prodziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, kierownik Katedry Elektrotechnologii.

Urodził się 17 marca 1950 r. w Jaworznie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. W roku 1968 rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Całe swoje życie zawodowe (nie licząc krótkiego okresu pierwszego zatrudnienia w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Elektrycznych KOMEL) związał z Politechniką Śląską, pracując w Zakładzie Elektrotermii i Elektrotechnologii, a od 2000 r. w Katedrze Elektrotechnologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii w Katowicach. Doktoryzował się w roku 1982 w Instytucie Odlewnictwa w Krakowie, a habilitował w roku 1999 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Prodziekanem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej był od roku 2002, a kierownikiem Katedry Elektrotechnologii od roku 2007. Wybitny specjalista z dziedziny zastosowań nagrzewania indukcyjnego w procesach topienia, obróbki cieplnej i przeróbki plastycznej jak i elektromagnetycznego transportu, dozowania i mieszania ciekłych metali. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne wielokrotnie odznaczony, m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej.

Angażował się w działalność związkową, polityczną jak i wielu stowarzyszeń i towarzystw, z których można wymienić: Sekcję Elektrotermii Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, Fundusz Górnośląski.

Współzałożyciel i wybitny działacz NSZZ „Solidarność” w Politechnice Śląskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej Politechniki Śląskiej w latach 1991-1997. W latach 1998‑1991 członek Prezydium Komisji Zakładowej Politechniki Śląskiej. Przewodniczący Katowickiego Koła OZ NSZZ ”S” Politechniki Śląskiej w latach 1989 - 1998.

Za działalność związkową uhonorowany Złotym Medalem Regionu Śląsko- Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. W roku 1998 roku był współtwórcą struktur wojewódzkich Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność.

W życiu prywatnym kochający i troskliwy mąż, ojciec i dziadek. Zapalony narciarz, tenisista i brydżysta.

Wierny ideałom „Solidarności", zawsze pogodny, życzliwy, przyjacielski i odpowiedzialny, chętny do niesienia pomocy. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej utraciła aktywnego i kompetentnego członka, mającego znaczący wpływ na jej działalność.

 

Andrzej Kossuth

NSZZ SolidarnośćPolitechniki Śląskiej