Komunikat z zebrania Komisji Zakładowej

NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej

 w dniu 30.03. 2011r.

 

1.     Komisja Zakładowa podjęła Uchwałę  upoważniającą Prezydium Związku do podjęcia przewidzianych w prawie pracy procedur, w sprawach dotyczących pracowników naszej Uczelni.

 

2.     Komisja Zakładowa po rozpatrzeniu podania naszego członka o dofinansowanie kursu BHP w Policealnej Szkole podjęła Uchwałę o dofinansowaniu nauki.

 

3.     W dniu 30.03.2011 roku odbyło się spotkanie Prezydium  z przedstawicielem SIP Panią mgr Teresą Musiał . Przekazane zostało sprawozdanie,  w którym zwrócona jest szczególna uwaga na przedstawione kwestie:

-     pracy przy komputerze ( częściowy zwrot za okulary),

-     sprawa prowadzenia kart odzieży,

-     statutu pełnomocników ds. BHP.

 

4.     Przewodniczący przedstawił pismo otrzymane od Radnego Dzielnicy Śródmieście Pana Władysława Niemca skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej  Pana dr Zbigniewa Wygody  z prośbą i obywatelskim apelem, o nadanie nazwy jednej z Gliwickich ulic im. Tadeusza Jana Żelińskiego.

Komisja Zakładowa przychyla się do propozycji Pana Władysława Niemca, proponując nie zmianę nazwy którejkolwiek  już istniejącej ulicy ( co wiąże się z kosztami), lecz nadanie nazwy im. Tadeusza Jana Żelińskiego nowej ulicy, lub alei na terenie Uczelni.

 

5.     Przewodniczący KZ przekazał informacje z posiedzenia Rady Krajowej Sekcji Nauki, które odbyło się 12 marca 2011 roku we Wrocławiu. Regionalna Sekcja Nauki i KSN  przygotowały opinię o Ustawie Prawa o Szkolnictwie Wyższym. Ustawa o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie Wyższym, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki” w obecnym kształcie zawiera rozwiązania szkodliwe dla Uczelni i pracowników. Wiele przyjętych zapisów utrwala istniejące nieprawidłowości. Ustawa narusza swobody akademickie i odbiera   prawa nabyte. W ustawie zabrakło zapisu gwarantującego wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe. Reformie, nie będą sprzyjać wprowadzone regulacje destabilizujące zatrudnienie kadry naukowej i wymuszanie jej mobilności bez znaczących bodźców finansowych. Dotychczasowy status pracowników naukowych potencjalnie dawał niezależność od wpływów politycznych i możliwość swobodnej pracy naukowej. Znowelizowana  ustawa zmienia ten stan rzeczy, praktycznie znosząc mianowanie i umożliwiając łatwe zwalniania nawet profesorów tytularnych. Szczególnie pogarsza się status młodych pracowników - wbrew deklaracjom twórców zmian -  w myśl projektowanej ustawy nakłada się na nich nowe wymagania i obowiązki, zwiększa poczucie zagrożenia i utrudnia start życiowy. Ponadto nadal nieznane są szczegółowe zapisy rozporządzeń wykonawczych, zwłaszcza odnoszące się do procedury habilitacyjnej, co zwiększa niepewność w kształtowaniu kariery naukowej młodych pracowników nauki.

 

KSN NSZZ „Solidarność” uważa, że potrzebna jest mobilizacja środowisk uczelnianych do czynnego działania, do publicznego wyrażenia swojego protestu wobec niskich płac, ograniczania wolności akademickich i odbierania praw nabytych. W tej sytuacji konieczne jest wszczęcie sporu zbiorowego z rządem RP. ( Stanowisko i Uchwała Rady KSN w załączeniu).

 

 

Uchwała nr 1

Rady Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”

Wrocław, dnia 12 marca 2011 roku

 

 

w sprawie dalszego postępowania nad ustawą z dnia 4 lutego 2011 roku o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie Wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw

 

Rada Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium Rady po przyjęciu przez Sejm RP ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw do podjęcia następujących działań:

 

§ 1

Wystąpienie do Prezydenta RP z wnioskiem o niepodpisywanie powołanej ustawy.

 

§ 2

W przypadku oddalenia wniosku przez Prezydenta RP wszcząć procedurę skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności podpisanej przez Prezydenta RP w/w ustawy z Konstytucją RP.

 

§3

Wszczęcie sporu zbiorowego z Rządem RP w sprawie poprawy wynagrodzeń w relacji do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W razie niepowodzenia mediacji, należy przygotować się do przeprowadzenia referendum strajkowego.

 

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

 

 

Stanowisko

Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność"

z dnia 12 marca 2011r

w sprawie poprawy finansowania nauki i szkolnictwa wyższego oraz respektowania praw nabytych nauczycieli akademickich.

 

 

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność”  wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec niskich  nakładów budżetowych na badania naukowe i szkolnictwo wyższe w roku 2011 i braku woli ich zwiększenia w roku 2012 . Nakłady budżetowe na naukę i szkolnictwo wyższe należą do najniższych w Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że nie da się budować   innowacyjnej gospodarki   ani osiągnąć postępu cywilizacyjnego, materialnego i kulturowego Polski bez znacznego zwiększenia wydatków budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe.

 

KSN NSZZ „Solidarność” uważa, że niezbędne jest zagwarantowanie środków finansowych w budżecie państwa na powrót do koncepcji ładu płacowego w publicznym szkolnictwie wyższym i PAN wg zasad ukształtowanych w latach 2001-2005. Określały one przeciętne wynagrodzenia finansowane z tzw. dotacji stacjonarnej dydaktycznej w poszczególnych grupach pracowników (profesorów, adiunktów, asystentów, pracowników nie będących nauczycielami akademickimi), co najmniej na poziomie relacji 3:2:1,25:1,25 w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

 

           Ustawa o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki” w obecnym kształcie zawiera rozwiązania szkodliwe. Wiele przyjętych zapisów utrwala istniejące nieprawidłowości. Ustawa narusza swobody akademickie i odbiera   prawa nabyte. W ustawie zabrakło zapisu gwarantującego wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe. Reformie nie będzie sprzyjać destabilizacja zatrudnienia kadry naukowej i wymuszanie jej mobilności bez znaczących bodźców finansowych. Dotychczasowy status pracowników naukowych potencjalnie dawał niezależność od wpływów politycznych i możliwość swobodnej pracy naukowej. Znowelizowana  ustawa zmienia ten stan rzeczy, praktycznie znosząc mianowanie i umożliwiając łatwe zwalniania nawet profesorów tytularnych.  Szczególnie pogarsza się status młodych pracowników  - wbrew deklaracjom twórców zmian -  w myśl projektowanej ustawy nakłada się na nich nowe wymagania i obowiązki, zwiększa poczucie zagrożenia i utrudnia start życiowy. Ponadto nadal nieznane są szczegółowe zapisy rozporządzeń wykonawczych, zwłaszcza odnoszące się do procedury habilitacyjnej, co zwiększa niepewność w kształtowaniu kariery naukowej młodych pracowników nauki.

 

KSN NSZZ „Solidarność” uważa, że potrzebna jest mobilizacja środowisk uczelnianych do czynnego działania, do publicznego wyrażenia swojego protestu wobec niskich płac, ograniczania wolności akademickich i odbierania praw nabytych. W tej sytuacji konieczne jest wszczęcie sporu zbiorowego z rządem RP.

 

Domagamy się zagwarantowania środków finansowych w budżecie państwa na powrót do koncepcji ładu płacowego w publicznym szkolnictwie wyższym, poszanowania praw nabytych, niezależności statusu pracowników uczelni od wpływów politycznych, możliwości swobodnej pracy naukowej i prawa do wolnej, otwartej i bezpłatnej edukacji dla wszystkich.

 

18 kwietnia Ustawę ma podpisać Prezydent RP.

 

6.     Sprawy bieżące i wolne wnioski:

-       Przewodniczący przedstawił sprawozdanie z działalności socjalnej.

-       Można zgłaszać chęć wzięcia udziału w szkoleniu, które odbędzie się 7.04.2011 roku w Kołobrzegu. ( termin zgłaszania do 4.04.2011r.). Tematy spotkania to:

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – Rola Związków Zawodowych.

Plan rzeczowo-finansowy. Omówienie w zakresie prowadzenia działalności Związkowej.

Zmiany w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym, Ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

-       JM Rektor wycofuje się ze świadczeń rzeczowych na rzecz pracowników takich jak ( impreza mikołajkowa, impreza na rzecz emerytów),

-       W najbliższym czasie JM Rektor nie widzi perspektywy podwyżek płac,

-       Następne zebranie KZ odbędzie się 27.04.2011r.

 

Sekcja informacji