Informacja o spotkaniu JM Rektora Politechniki Śląskiej

z przedstawicielami Związków Zawodowych

w sprawie zasad zatrudniania nauczycieli akademickich

 

Na prośbę przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej w dniu 3.04.2003 odbyło się spotkanie, którego celem było wyjaśnienie wątpliwości związanych z prawną interpretacją zapisów § 106 ust. 2 i § 129 Statutu Politechniki Śląskiej w związku z art. 88 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym (usw).

W spotkaniu z ramienia Uczelni udział wzięli: J.M. Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński, radca prawny mgr Joanna Ilków, a w końcowym etapie rozmów również Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr hab. inż. Marian Dolipski. NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Edward Krauze - przewodniczący Komisji Interwencji Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „S” i Tadeusz Giza - przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „S”. W spotkaniu uczestniczyła również dr inż. Wiesława Specjał - członek Rady Zakładowej ZNP Politechniki Śląskiej.

Na spotkaniu wyjaśniono, że stosunek pracy z nauczycielem akademickim nawiązuje się na podstawie mianowania (art. 85 usw). Mianowanie następuje na czas nie określony (za wyjątkiem osób mających tytuł naukowy - mianowanie na stałe – art. 87 usw, i pierwszego mianowania na stanowisko asystenta i na stanowisko profesora nadzwyczajnego osoby nie posiadającej tytułu naukowego – art. 87 i 89 usw). Wykonywanie określonych zadań, na podstawie umowy o pracę (art. 92 usw) może obejmować przeprowadzenie określonych tematycznie oraz „czasowo” zajęć dydaktycznych (odpowiednik umowy o dzieło), nie może jednak zastąpić „normalnego” zatrudnienia nauczyciela akademickiego w rozumieniu przepisu art. 76 usw.

W przypadku adiunktów, zgodnie ze Statutem Pol. Śl. (§ 106 ust.2) maksymalny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta bez habilitacji wynosi 15 lat licząc od dnia 7.10.1991r., czyli od dnia wejścia w życie Statutu. Natomiast w odniesieniu do adiunktów nie posiadających habilitacji, mianowanych na czas nie określony przed dniem wejścia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym (z dnia 12.09.1999 r.), zgodnie ze Statutem (§ 129), okres zatrudnienia wynosi 40 lat, licząc od dnia wejścia w życie ustawy.

Dopiero po upływie 15 lub 40 lat przepis art. 94 ust. 2 usw nakłada na Rektora powinność rozwiązania z takim adiunktem stosunku pracy. Przed upływem tego okresu może rozwiązać w przypadkach określonych w art. 93 i 94 ust. 1 usw.

Podstawą wcześniejszego zwolnienia mianowanego pracownika może być dwukrotne uzyskanie przez niego negatywnej oceny, przeprowadzanej zgodnie z art. 104 usw i § 116, 117, 118, 119 i 120 Statutu Pol. Śl. Zapis w § 129 Statutu Pol. Śl. „ na kolejne okresy czteroletnie” należy rozumieć jako okresy, w których dokonuje się oceny pracownika.

Traktowanie takiego czteroletniego okresu jako zatrudnienia na czas określony jest niezgodne z ustawą o szkolnictwie wyższym i w tym zakresie Statut Uczelni powinien być zmieniony.

Przeniesienie adiunkta na stanowisko wykładowcy lub starszego wykładowcy jest możliwe wyłącznie na podstawie porozumienia stron.

Zatrudnienie nauczyciela akademickiego na podstawie umowy o pracę lub mianowanie na czas określony, w myśl ustawy o szkolnictwie wyższym, jest niezgodne z prawem (za wyjątkiem przypadków enumeratywnie wymienionych w art. 92 usw).

NSZZ „Solidarność” deklaruje pomoc prawną w postępowaniu sądowym tym pracownikom (adiunktom), którzy zostali przymuszeni do zmiany stanowiska z adiunkta na wykładowcę lub st. wykładowcę, jeżeli o taką pomoc poproszą nasz Związek.

 

Gliwice 17.04.2003r.