Dni protestu "Solidarności"

(22.10) Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" ogłosiła pierwszy etap ogólnopolskich dni protestu przeciwko antyspołecznej polityce rządu. Jest to realizacja uchwały XVI Krajowego Zjazdu Delegatów w sprawie działań Związku w obronie praw pracowniczych.

Dni protestu potrwają od 7 do 26 listopada. NSZZ "S" domaga się od rządu: ochrony wynagrodzeń, skutecznych działań zmierzających do ograniczenia bezrobocia, systemów osłonowych dla osób tracących pracę w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, wyeliminowania przypadków szykanowania z powodu przynależności związkowej a także realizacji postulatów zagrożonych branż i środowiska emerytów i rencistów. KK domaga się również od mediów publicznych umożliwienia przeprowadzenia debat na temat postulatów pracowniczych i społecznych z udziałem przedstawicieli "S" oraz innych reprezentatywnych związków zawodowych.

"S" zaapelowała do innych central związkowych i pracowników niezrzeszonych o przyłączenie się do protestu.

Komisja Krajowa powołała Sztab Protestacyjny NSZZ "S", w którego skład weszli: Janusz Śniadek, Maciej Jankowski, Jerzy Langer, Małgorzata Franczyk, Bogdan Kubiak, Józef Mozolewski, Jacek Smagowicz, Krzysztof Dośla, Waldemar Dubiński, Krzysztof Zgoda, Bogdan Szozda, Mariola Ochman, Kazimierz Grajcarek, Adam Lach, Kazimierz Kimso i Marian Król. W ciągu najbliższych dni Sztab Protestacyjny przygotuje scenariusz ogólnopolskich protestów.

Już wiadomo, że na 13 listopada kolejarze rozpoczynają strajk generalny w PKP a 18 listopada protestować będzie służba zdrowia.

Dział Informacji KK