Gliwice 11.02.2004r.

 

 

 

 

 

JM Rektor

Politechniki Śląskiej

prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński

 

 

 

 

         W dniu 3.04.2003r. odbyło się spotkanie władz Uczelni z przedstawicielami obu Związków Zawodowych działających w Politechnice Śląskiej. Celem spotkania było wyjaśnienie wątpliwości prawnych związanych z interpretacją zapisów par.106 ust. 2 i par.129 Statutu Politechniki Śląskiej w związku z art. 88 ust.2 ustawy o szkolnictwie wyższym ( usw) i pismem Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr hab. inż. Mariana Dolipskiego nr R8/178/2002/2003 z dnia 18.12.2002r.

         Po przedstawieniu stanowisk i dyskusji prawników (Uczelnię reprezentował radca prawny mgr Joanna Ilków, NSZZ „Solidarność” Edward Krauze – przewodniczący Komisji Interwencji KSN NSZZ „Solidarność”) strony doszły do stwierdzenia, że:

-           stosunek pracy z nauczycielem akademickim nawiązuje się na podstawie mianowania ( art.85 usw) na czas nie określony. Wyjątek stanowi zatrudnienie osób mających tytuł naukowy- mianowanie na stałe – art. 87 usw i pierwszego mianowania na stanowisko asystenta i profesora nadzwyczajnego, osoby nie posiadającej tytułu naukowego – art. 87 i 89 usw.

-           w przypadku adiunktów, zgodnie ze Statutem Pol. Śl. (par.106 ust.2) maksymalny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta bez habilitacji wynosi 15 lat licząc od dnia 7.10.1991r., czyli od dnia wejścia w życie Statutu. Natomiast w odniesieniu do adiunktów nie posiadających habilitacji, mianowanie na czas nie określony przed dniem wejścia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym ( z dnia 12.09.1999r), zgodnie ze Statutem ( par.129), okres zatrudnienia wynosi 40 lat, licząc od dnia wejścia w życie ustawy. Dopiero po upływie 15 lub 40 lat przepis art.94 ust. 2 usw nakłada na Rektora powinność rozwiązania z takim adiunktem stosunku pracy. Przed upływem tego okresu można rozwiązać stosunek pracy w przypadkach określonych w art. 93 i 94 ust.1 usw.

-           zapis par.129 Statutu Politechniki Śląskiej „ ...na kolejne okresy czteroletnie” jest niezgodny z art.85 usw i jako taki nie może być stosowany a Statut Pol. Śl. w tym zakresie powinien ulec zmianie.

JM Rektor zadeklarował, że przy najbliższej okazji nowelizacji Statutu zmiany te zostaną dokonane. Z przykrością stwierdzamy, że:

-           w piśmie R8/219/2003/2004 Pana Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr hab. inż. Mariana Dolipskiego z dnia 31.12.2003r. ponownie mówi się o czteroletnich okresach przedłużenia zatrudnienia na stanowisku adiunkta pracowników naukowo - dydaktycznych w zrozumieniu par.129 Statutu Pol. Śl.,

-           mimo upływu ponad 10 miesięcy i wprowadzanych w międzyczasie zmian o mniejszej wadze oraz inicjatywy naszego przedstawiciela w Senackiej Komisji Statutowej w tej sprawie, nie dokonano stosownych, wynikających z przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym zmian w par.129 Statutu Pol. Śl,

-           władze Uczelni nie realizują ustaleń przyjętych na spotkaniu ze związkami zawodowymi.

Zwracamy się ponownie do władz Uczelni o wprowadzenie korekt do Statutu Uczelni wynikających z art.85 usw zaś do tego czasu nie motywowanie w pismach Prorektora kwestionowanym zapisem przedłużenia zatrudnienia na okresy czteroletnie.

Podtrzymanie istniejącej sytuacji spowoduje, że NSZZ „Solidarność” będzie reprezentować interesy pracowników, w stosunku do których zostaną zastosowane zapisy par.129 Statutu Politechniki Śląskiej o czteroletnich okresach zatrudnienia.

 

 

Z poważaniem

Przewodniczący

Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”

Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Tadeusz Giza