Apel

Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" i Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego Politechniki Śląskiej z dnia 19 maja 2004 r. w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego do społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej !

 

Jako społeczność akademicka, poprzez wybór naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, włączamy się w tworzenie jednolitego prawa europejskiego, regulującego stosunki społeczne i gospodarcze w naszym kraju, w tym także w obszarze szkolnictwa wyższego.

W decyzjach o wyborze osób, mających działać na forum europejskim, nie może zabraknąć oceny ich stanowiska lub stanowiska ugrupowania, które reprezentują, w sprawach istotnych dla naszego środowiska. Bez wątpliwości należy do nich opracowywana nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.

Do laski marszałkowskiej przekazano dwa projekty ustawy: przygotowany przez rektorów pod patronatem Prezydent RP, tzw. projekt prezydencki oraz projekt poselski. Projekty różnią się zakresem regulacji i stosunkiem do uprawnień pracowniczych.

Projekt poselski przez swoją kompleksowość w zdecydowanie większym stopniu dostosowuje nasze prawo do obowiązującego w pozostałych krajach Unii Europejskiej i szanuje uzasadnione prawa pracownicze. Projekt prezydencki przez ograniczenie swojego zakresu jedynie do obecnej ustawy o szkolnictwie wyższym pozostawia rozwiązania systemowe pochodzące z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku oraz przez radykalną zmianę stosunków zatrudniania nauczycieli akademickich, proponuje regulacje szczególne, jedynie wybiórczo uwzględniając zobowiązania przyjęte w Deklaracji Bolońskiej.

Wszystkich kandydatów do Parlamentu Europejskiego pytamy, jaki jest ich stosunek do prawa o szkolnictwie wyższym.

Apelujemy do społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej, aby wybierając posłów do Parlamentu Europejskiego, również uwzględniać przy wyborze ich stanowisko w sprawie prawa o szkolnictwie wyższym.

 

Przewodniczący

Komisji Zakładowej

NSZZ "Solidarność"

 

Tadeusz Giza

Przewodnicząca


Rady Zakładowej

Związku Nauczycielstwa Polskiego

 

Bożena Paluchiewicz